formula-e-ke-stazeni.jpg

Formule E má problém, série může přijít o svůj název

Šampionát elektrických formulí bude dost možná v budoucnu nucen změnit svůj název „Formule E.“ Již v roce 2011 si totiž značku zaregistrovala britská firma Green Effort, která nyní záležitost dotáhla až před Evropský soudní dvůr.

Green Effort se ohání právními dokumenty, které poukazují na fakt, že řídící orgán nám známé série, jímž je Mezinárodní automobilová federace FIA, užila značku v rozporu s podmínkami pro ochrannou známku. Jinými slovy to znamená, že neměla oprávnění k využívání názvu Formule E, neboť ten si již v roce 2011 registrovala právě Green Effort.

Formula E Holdings je společnost se základnou v Hong Kongu a mezi největšími akcionáři je zapsána F1 nebo britská společnost Liberty Global (vlastník Virgin Media). Série vznikla v roce 2014.

Naproti tomu Formule E, jak ji v roce 2011 zaregistrovala Green Effort, je vlastněna byznysmeny Michaelem Rabicanem a Ronaldem Kirchnerem. Jejich záměrem bylo spuštění elektrické motokárové série, s jejíž myšlenkou prý přišli už v roce 2010.

První závod uskutečnili až v roce 2015. Tedy čtyři roky poté, co byla značka registrována. A právě tento fakt teď Green Effort nahrává. Podmínky registrace ochranné známky totiž deklarují, že pokud není původní záměr splněn do pěti let (první motokárový závod), ochranná známka na značku pozbývá své platnosti.

V roce 2016 FIA už přitom u příslušných autorit jednou uspěla. Tehdy britská společnost propásla možnost vznést stížnost a podat patřičné důkazy o necelých sedm minut.

Od této doby se Green Effort několikrát pokoušela, pro ni nepříznivý, vývoj zvrátit. Až tento rok se jí ale podařilo záležitost dostat před Evropský soudní dvůr. A podle všeho nejsou její šance na úspěch malé. Pakliže doloží ony důkazy o skutečném použití značky tak, jak praví zákon o její ochraně, bude se FIA muset vzdát „svého“ názvu Formule E.

resizer-video.png