formula-e-ke-stazeni.jpg

Blíží se konec čtvrté sezóny Formule E

Už jen dva závody v New Yorku a čtvrtá sezóna formule E bude minulostí. A spolu s ní i první generace monopostů a pravidel. S tou příští přijdou změny, které se dotknou například losování pořadí skupin do bojů o nejvýhodnější postavení na startu.

Doposud nasazování skupin do kvalifikace, které jsou určovány pořadím v šampionátu, určoval los. Jen náhoda tedy rozhodovala o tom, zda největší favorité vyjedou na dráhu v nevýhodné pozici jako první nebo naopak ve výhodnějším postavení jako poslední. I proto se většině jezdců tento formát příliš nezamlouval. A jak je pro formuli E zvykem, její vedení závodníkům naslouchá, což pro pátou sezonu znamená, že i tento formát kvalifikace bude zrušen.

„Po čtvrté sezóně, která zcela jistě přinesla zlepšení oproti té třetí, je toto další pozitivní krok,“ myslí si pilot Venturi Maro Engel. „Pro lídry šampionátu to bude spíše nevýhoda, protože na některých tratích jsou rozdíly malé, zatímco na některých můžou být hodně velké. Na druhou stranu pokud postoupíte do Super Pole z první skupiny, získáte výhodu v podobě chladnějších pneumatik. Ale s novými pneumatikami, které jsou pro pátou sezónu přichystány se mnohé mění, takže na tohle si musíme počkat.“

Změn dozná taktéž samotný závodní formát. Dlouho očekávanou změnou je navýšení kapacity baterií, v důsledku čehož nebude nutné měnit monoposty v polovině závodu. Jde však trochu o klam fanouška, neboť se spolu s tím zkrátí jeho samotná délka. Namísto 60 minut závodění to nově bude pouze 45 minut. Jako kompenzace budou k vidění vozy, jejichž výkon vzroste na 200 kW v závodním režimu, přičemž k dispozici budou mít dvě výkonové úrovně.

Mění se taktéž pravidla kolem alokací jednotlivých komponent pohonných jednotek. Doposud za překročení počtu povolených komponent nad rámec pravidel platil vcelku mírný postih. Od příští sezóny ale budou jezdci spolu s týmy za tyto přestupky trestány penalizacemi 20 míst na startu do dalšího závodu.

resizer-video.png