formula-e-ke-stazeni.jpg

Monopost FORMULE E - VŮZ  DSV-03

NEJLEPŠÍ VŮZ, KTERÝ BYL DOSUD V DS PERFORMANCE VYVINUTÝ

V této sezoně má každý tým stejný společný technický základ, jako tomu bylo u vozů pro sezónu 2016-2017: šasi, pohon přední nápravy i baterie jsou ve všech vozech identické. Na druhé straně převodovka, motor, části závěsu zadních kol a elektronické systémy jsou upravené podle přání jednotlivých závodníků.

"U DSV-03 jsme navázali na práce vykonané pro vůz DSV-02, u kterého jsme začínali, jak se říká, na zelené louce“, říká Thomas Chevaucher, technický ředitel DS Performance. „Zatímco čekáme na vůz pro pátou sezonu (2018-2019), na kterém již dlouhou dobu pracujeme a který bude skutečně revoluční, pro sezonu 2017-2018 jsme se rozhodli zachovat stejný základní ‘hardware’, jinými slovy využít podobný motor a převodovku jako u vozu DSV-02. Tato volba nám nejen umožňuje využít práci z předchozích dvou let, ale dovoluje nám také, abychom se soustředili na jedinou součást, kterou podle platných směrnic můžeme pro Formuli E nepřetržitě vyvíjet, a to je software. Povolené zvýšení výkonu závodních aut ze 170 kW na 180 kW klade velké nároky na řízení spotřeby energie, protože kapacita baterií zůstává stejná. Díky zdokonalení softwaru je DSV-03 výkonnější – dokáže zrychlit z 0 na 100 km/h (z 0 na  62 mil/h) za pouhé 3,7 vteřiny (vůz DSV-02 potřeboval na stejné zrychlení 4 vteřiny) a přitom spotřebuje méně energie. DSV-03 je nepochybně nejlepším vozem, jaký se nám dosud podařilo vyvinout."

Výzkumné a vývojové práce pro návrh DSV-03 byly zahájeny v říjnu 2016. Pokud jde o DSV-02, bylo nejdříve provedeno mnoho počítačových simulací, aby byla nalezena ta nejlepší technická řešení.

Výsledky těchto prací byly poskytnuty také dalším pobočkám společnosti PSA Motorsport. Po otestování několika „architektur“, tj. kombinací motoru a převodovky, se týmy DS Performance rozhodly navázat na šampionát 2016-2017 a použít velmi podobné základní prvky a tak maxiálně využít prověřené pohonné jednotky. "Využít našich zkušeností a zachovat to, co fungovalo dosud, bylo pro nadcházející sezonu nejlepší volbou“ řekl Xavier Mestelan Pinon, ředitel DS Performance. "Kromě toho, data, která jsme získali při závodech DSV-02 v sezoně 2016-2017, byla při vývoji  DSV-03 velmi užitečná. Získali jsme pevný základ pro hlubší výzkum některých oblastí a posunuli jsme se v řízení spotřeby energie a v řízení činnosti baterie." Poté, co byly ověřeny všechny části elektromotoru, převodovka a uhlíkové distanční vložky, které jsou umístěné v ukotveních závěsů zadních kol, pokračovaly týmy  DS Performance ve vývoji softwaru. Oblast softwaru má zásadní význam. Bez vyladěného softwaru si závodní vůz formule E nelze představit.

Software - nejdůležitější prvek Formule E

"Software pro správu celého vozu je jedinou oblastí, kterou lze vyvíjet a zdokonalovat v průběhu celého roku“, řekl Thomas Chevaucher, technický ředitel DS Performance. Software pro DSV-03 jsme mohli začít testovat v lednu 2017, sezona v tomto roce začala v říjnu místo v prosinci. To je velká výhoda, protože výsledky, které jsme získali z testů vozu DSV-03 na závodních okruzích jsme mohli zakomponovat do softwaru pro DSV-02 a vyzkoušet je při závodu. Tato dvojitá zpětná vazba spolu s příznivějším časovým rozvrhem závodů nám umožnila, abychom se rychleji posunuli kupředu a pracovali efektivněji.“

Simulátor jako akcelerátor vývoje

Návrh dílů a vývoj vozu a elektronického řídicího systému probíhá na počítači a stále větší a větší objem prací se uskutečňuje na simulátoru. Směrnice dovolují testy na dráze pouze po dobu 15 dnů za rok, ale nijak neomezují testování na simulátorech. Proto týmy DS Performance, inženýři i jezdci, mají k dispozici high-tech simulátory instalované v laboratořích PSA Motorsportu, kde mohou ověřit svá řešení a pokračovat ve zdokonalování softwaru. "To řidičům umožňuje nejen zdokonalovat se v řízení na okruhu, ale i doladit některé aspekty a postupně optimalizovat funkce vozu“, pokračuje Thomas Chevaucher.

Je také třeba zdůraznit, že DS Performance investuje do lidí a že tým si pro vývoj DSV-03 zachoval své složení z předchozí sezóny (cca 25 inženýrů). Tím, že DS Performance udržuje silný tým a zdokonaluje své technologie, zvyšuje naděje na úspěch na závodní dráze. 15. listopadu byly kontejnery se závodními vozy odeslány do Hong Kongu na první závod šampionátu. Mezitím inženýři DS Performance pokračovali ve vývoji softwaru a piloti trávili své dny na simulátoru. DSV-03 má dnes lepší předpoklady než kterýkoli jiný vůz v minulosti, aby na závodech dosáhl těch nejlepších výsledků.

ds-virgin-logo-white.png

O firmě DS AUTOMOBILES

DS Automobiles je francouzská značka, která vznikla v Paříži 1. června 2014.  Jejím cílem je reprezentovat francouzské know-how v segmentu luxusních vozů. Značka těží z vynikajícího odkazu, je nositelem pokroku, novátorství a prvotřídní kvality zděděné po prvním vozu DS, který byl uveden na trh již v roce 1955.

Cílovou skupinou jsou zákazníci, kteří hledají způsob, jak vyjádřit svou individualitu. Nabídka vozů DS zahrnuje  DS 3, DS 3 CABRIO, DS 4, DS 4 CROSSBACK, DS 4S, DS 5, DS 5LS, DS 6 a DS 7 CROSSBACK. Modely této řady vynikají avantgardním designem, vytříbeným vkusem, péčí o každý detail, pokročilými technologiemi a tichou, dynamickou jízdou.

Vůz DS 7 CROSSBACK se poprvé objevil na autosalonu v Ženevě 2017 jako představitel nové generace modelů DS. Okamžitě zaujal svou “pařížskou” elegancí a kreativními inovacemi.  Milovníci nejnovějších modelů a pokročilých technologií si mohou zajistit vozy limitované série DS 7 CROSSBACK La Première online nebo v obchodních centrech DS a DS autosalonech a být mezi prvními, kteří usednou za volant tohoto výjimečného vozu. Značka DS je pevně odhodlána zůstat natrvalo v čele výrobců výkonných hybridních a elektrických automobilů. V roce 2019 se na trhu objeví DS 7 CROSSBACK E-Tense vybavený hybridní pohonnou jednotkou DS.

DS modely se prodávají v obchodních centrech DS, v autosalonech DS, popřípadě na jiných vybraných místech prodejní sítě firmy Citroën. DS vlastní také proslulé obchodní centrum DS WORLD PARIS. Na podporu svých modelů značka nabízí rovněž soubor exkluzivních služeb ONLY YOU, který byl představen na autosalonu v Paříži 2016.

Sledujte všechny novinky značky na www.DSautomobiles.com    @DS_Official

O šampionátu FIA Formule E

Šampionát Formule E FIA je první celosvětový seriál závodů monopostů s výhradně elektrickým pohonem. Některé závody se konají přímo v centrech světových velkoměst, např. v Hong Kongu, Marrákeši, Buenos Aires, Monaku, Paříži, Montrealu nebo New Yorku. Mistrovství světa představuje vizi budoucnosti motorismu. Je skvělou příležitostí, jak ukázat širokému publiku nejnovější inovace v oblasti elektromobility a alternativních zdrojů energie. V příštích sezonách lze očekávat, že úpravy směrnic umožní výrobcům, aby se soustředili na vývoj částí motorů a baterií, což se zpětně projeví i v segmentu elektromobilů pro běžné uživatele.  

 

resizer-video.png